Festivāla “Rīgas Fotomēnesis 2018” ietvaros mākslas telpā “Micēlijs” atklās pirmo graffiti mākslienieka VOUR personālizstādi “Picture Or It Didn’t Happen”.

Izstādes “Picture Or It Didn’t Happen” atskaites punkts ir fotogrāfijas nozīmīgā, kā arī laikmetīgā loma grafiti un ielu mākslas nozarē. Jo, lai arī cik agresīvas savā būtībā nesankcionētās urbānās izpausmes nebūtu, paralēli tās sevī nes neatņemamu daļu ievainojamības, jo var tikt aizkrāsotas vai sabojātas jebkurā brīdī. Tieši tamdēļ lieti noder fotogrāfija, lai šo visai nepastāvīgo padarīšanu saglabātu nemainīgu vismaz reprezentācijas formā. Kā īpaši uzsvērts apliecinājums tam ir ekspozīcijas centrālā siena ar fotogrāfijām no izstādes ievadošā pasākuma 8. maijā, kad performatīvi skatītāju acu priekšā tika aizkrāsota puse no darbiem. Uz sienas zem fotogrāfiju un citu darbu rāmjiem atstāti krāsojumu laukumi, kādi arī dabiski rodas, namu īpašniekiem vai teritoriju apsaimniekotājiem likvidējot nevēlamos ķēpājumus.

Vienlaikus fotogrāfija ir ne tikai palīgs pašiem autoriem, bet gan arī policijas darbiniekiem, lai fiksētu un kataloģizētu pārkāpumus. Līdzīgi duāls pielietojums ir kādam citam šī nebeidzamā procesa elementam, proti, darba atstarojošām vestēm, kuras lieto gan strādnieki-darbu iznīcinātāji, gan policisti, gan dažkārt arī paši izpildītāji, lai izmanīgāk pastrādātu savus krāsas noziegumus. Tāpat arī tādi darba rīki kā laužņi vai knaibles vandaļu rokās kļūst par ieročiem. Taču tikai naktī, jo mākslinieciskais huligānisms ir drīzāk mūžīgas jauneklības spēle, caur kuru uzturēt sevī nebeidzami brīvību, ko sevī glabā arī izstādes bērnības motīvi.

Urbāno izpausmju atjautība slēpjas ne tikai izpildes paņēmienos, bet arī izmantoto stilu un tehniku dažādībā, kas izstādes autoram ir īpaši aktuāla. Aerosola krāsa tiek aizstāta ar citiem materiāliem līdz pat pavisam nemanāmiem “pēdu nospiedumiem” – nerunājot par sevis ierobežošanu, darbojoties grafiti vai ielu mākslas izpausmēs. Un arī pati izstāde atkāpjas no “klasiska spray-art formāta”, koķetējot ar laikmetīgās mākslas izteiksmes līdzekļiem.

Rīdzinieks VOUR (1995) ir aktīvs kopš 2011. gada nogales. Lai arī, iespējams, visvairāk zināms ar plaknes darbiem, vienlīdz spēji darbojas arī trešajā dimensijā un animācijā, šajā izstādē pat skarot dizainu parafrāzes, redīmeidus un kinētiku. Viņa radošās izpausmes ir tikušas attīstītas klasiskā stājmākslā. VOUR patīk izmantot dažādus medijus, lai pārmiesotu vienu un to pašu ideju vairākās formās. Viņa zīmējumus raksturo ģeometrisks, ilustratīvs stils kā arī harmoniska toņu izvēle, atsakoties no izteiktām kontūrlīnijām. Tēlu telpiskā iedaba palīdz tiem viegli pārtapt trīsdimensionālos objektos. Vienlīdz svarīgs ir arī VOUR Instagram konts, kura attēli tiecas estētiski visprecīzāk nodot sajūtu par reāli tapušiem darbiem, no kuriem daži, iespējams, ir grūtāk pieejami, bet citi nemaz vairs neeksistē.

Izstāde būs skatāma mākslas telpā “Micēlijs”, Marijas ielā 13, katru dienu no 12.00-19.00 līdz 19. maijam, izņemot svētdienu.